خبری از سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی نیست

به گزارش مجله گرگانلند، با وجود این بسیاری از رانندگان این شرکت معتقدند چنین هزینه ای به آنها اختصاص نیافته است. در این شرایط بسیاری از رانندگان از این شرایط ناراضی هستند. در این شرایط به سراغ چند تن از رانندگان آن رفتیم و با آنها به گفت وگو پرداختیم.

خبری از سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی نیست

به گزارش گروه رسانه های مجله گرگانلند، یکی از شرکت های تاکسی اینترنتی با گران شدن بنزین و سه هزارتومانی شدن آن اعلام کرد طرحی را به منظور اعطای کمک هزینه بنزین به رانندگان اختصاص می دهد تا آنها بتوانند به کارشان ادامه دهند و شرایط این مساله را هم عضویت بیش از سه ماه و رانندگی حداقل 50 تا حداکثر 150کیلومتر مطرح نمود. با وجود این بسکمک از رانندگان این شرکت معتقدند چنین هزینه ای به آنها اختصاص نیافته است. در این شرایط بسکمک از رانندگان از این شرایط ناراضی هستند. در این شرایط به سراغ چند تن از رانندگان آن رفتیم و با آنها به گفت وگو پرداختیم.

شغل دومم است اما صرفه اقتصادی ندارد

آقای خدایی کارکردن در تاکسی اینترنتی شغل دومش محسوب می شود و چندان روی درآمد آن حساب نکرده است اما با این وجود از شرایط موجود گلایه کرده و می گوید: شرایط مسافران نسبت به قبل تغییری نکرده است اما هزینه ها چند برابر شده و نمی توان درآمد چندانی از تاکسی اینترنتی داشت. عملا با این شرایط کارکردن در این شرکت صرفه اقتصادی ندارد. از او درباره کمک هزینه به رانندگان می پرسم که جواب می دهد: تنها یک هفته به من تعلق گرفت. من درست به خاطر ندارم که چند کیلومتر کار کرده بودم اما درمجموع 60هزار تومان اعتبار به من دادند. کرایه ها باید افزایش یابد، وقتی قیمت همه اجناس چندبرابر شده است. با این شرایط در تاکسی اینترنتی نمی توان کار کرد.

مردم توان پرداخت هزینه های تاکسی اینترنتی را ندارند

آقای محمدی راننده دیگری که سمند سبزرنگی دارد، در گفت وگو با فرهیختگان می گوید: هنوز سهمیه ای دریافت نکرده ام. همان دفعه اولی که اعلام کردند سهمیه را واریز کرده اند، به من گفتند برایت پول ریختیم اما وقتی چک کردم چیزی به حسابم اضافه نشده بود. درآمدهایمان پس از گرانی بنزین به شدت افت کرده است، چراکه قبلا یک سری افراد اتوبوس و مترو سوار نمی شدند اما در شرایط فعلی همه گرفتارند و مجبورند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. کرایه ها ثابت مانده است اما مسافران دیگر توان پرداخت هزینه ها را ندارند. مردم با مسائل بسکمک درگیر شده اند که با خودداری از دریافت تاکسی اینترنتی سعی در صرفه جویی هزینه هایشان می کنند. روزانه من بیش از 200 کیلومتر و حدودا بین 100 تا 150هزار تومان کار می کنم که البته این رقم متوسط است اما قبل از گرانی ها شرایط بهتر بود. از او می پرسم قبل از گرانی ها درآمدتان چقدر بود که در پاسخم می گوید: بالاتر بود و به تناسب آن هزینه های کمتری پرداخت می کردم ولی کار کردنم در تاکسی اینترنتی از روی ناچاری است و چاره ای جز این ندارم.

چاره ای جز کار کردن در تاکسی اینترنتی نداریم

آقای حسینی یکی دیگر از پیک موتوری های این شرکت است که با او نیز گفت وگو کردیم، نسبت به پایین بودن قیمت ها حتی پیش از گران شدن بنزین هم گلایه داشت و گفت: کرایه ها که پیش از گرانی هم کم بود ولی با بنزین سه هزارتومانی شرایط سخت تر شده است و ما چاره ای نداریم جز اینکه در این شرکت کار کنیم. درآمدش روزانه از 50هزار تا 150هزار تومان است اما درباره سهمیه می گوید که قرار بود به ماشین ها بدهند ولی نمی دانم به آنها این اعتبار تخصیص یافته است یا خیر، اما در کل فعلا از سهمیه برای رانندگان خبری نیست و ما هم با سهمیه آزاد بنزین می زنیم. تعداد مسافران نسبت به قبل کمتر نشده و مثل سابق است ولی هزینه ها بیشتر شده و من حدودا از صبح تا عصر کار می کنم. این رقم متناسب با کمیسیون 20درصدی اصلا صرفه اقتصادی ندارد. برای دوستانم که پیک موتوری نیستند هم اطلاع دقیق دارم پولی نریخته اند اما برای دوستانم که در پیک اینترنتی کار می کنند هم اطلاع دارم رقمی به پول آنها اضافه نشده و شرایط شان چندان خوب نیست.

با گران شدن بنزین در حق رانندگان اجحاف شد

آقای محمودی راننده دیگری که با او صحبت کردیم، پیک موتوری بود که در این شرکت کار می کرد و وقتی درباره شرایط شرایط کاری شان پس از گران شدن بنزین پرسیدم، با اکراه درخواستم را پذیرفت و گفت: قیمت همه کالاها پس از گران شدن بنزین چندبرابر شده است، در این شرایط اگر سهمیه ای به راننده ها تخصیص یابد، به دلیل اینکه قیمت ها افزایش نیافته است، تاثیری در درآمدمان نخواهد داشت. کرایه راستای که قبلا هزینه اش 20هزارتومان بود، با شرایط فعلی باید افزایش یابد اما تغییری در قیمت ها نداریم. در این شرایط پیک های موتوری اینترنتی هم صرفه اقتصادی برای کار کردن ندارد، چه برسد به اینکه ماشین داشته باشیم.

از او درباره تخصیص سهمیه به پیک های موتوری اینترنتی می پرسم که در جوابم می گوید: به من سهمیه ندادند و فکر می کنم سهمیه به رانندگانی اختصاص یافت که پایه ثابت آن هستند و به طور مداوم با آن کار می کنند. اگر فرض کنیم 50هزار نفر در تاکسی اینترنتی کار می کنند، به کل این افراد نمی توانند سهمیه اختصاص دهند و مشخص نیست برای چه کسی پول ریخته اند. ماه گذشته برای برخی دوستان مان که ماشین داشتند، این کمک هزینه را پرداخت کردند اما من از چند نفر از دوستانم که مثل خودم در پیک های موتوری اینترنتی کار می کنند، پرسیدم، برای هیچ کس پولی واریز نشده بود. این راننده هم مانند راننده قبلی معتقد بود تاکسی اینترنتی همچنان مشتری های خود را دارد اما در حق رانندگان اجحاف شده است و با این شرایط کار کردن در تاکسی اینترنتی صرفه اقتصادی ندارد.

مسائل استهلاک وسایل نقلیه چه در موتور و چه در ماشین ازجمله مواردی بود که این راننده به آن اشاره و تاکید کرد: قیمت قطعات خودرو و موتور پس از گرانی بنزین افزایش پیدا کرده است. در این شرایط بین موتور و ماشین فرقی وجود ندارد. اگر راستا میدان ونک تا پارک وی قبلا هشت هزار تومان بود، هم اکنون هم به همین میزان است، درحالی که این رقم باید حداقل به 12هزار تومان برسد و هیچ افزایش قیمتی نداشتند، درنتیجه واقعا صرف نمی کند که این همه هزینه کنیم و در آخر هیچ رقمی دست مان را نگیرد.

نحوه محاسبه تخصیص سهمیه به رانندگان مشخص نیست

آقای مرتضوی راننده دیگری که پراید دوگانه سوز دارد و کار کردن در تاکسی اینترنتی شغل دومش است، در گفت وگو با فرهیختگان می گوید: شغل دومم کار کردن در تاکسی اینترنتی است و بیشتر شب ها کار می کنم. به طور کلی کار کردن در تاکسی اینترنتی با شرایط فعلی و بنزین سه هزارتومانی اصلا صرفه اقتصادی ندارد اما شرایط در ماشین های دوگانه سوز نسبت به ماشین های تک سوز بهتر است. من ماشینم گازسوز است و وضعم بد نیست ولی آنهایی که ماشین شان تک سوز است، اصلا کارکردن برایشان صرفه اقتصادی ندارد. اگرچه تاکسی اینترنتی همواره اعلام کرده سهمیه به رانندگان اختصاص می دهد اما سهمیه آنها به اندازه ای کم است که اصلا کفاف هزینه ها را نمی دهد. از طرفی نحوه محاسبه آنها مشخص نیست، درحالی که پیمایش هر سفر را باید جداگانه در اپلیکیشن محاسبه کنند تا راننده هم بتواند آن را ببیند، ولی متاسفانه این را اعلام نمی کنند و هر رقمی بخواهند برای رانندگان واریز می کنند.

قرار بود به ازای هر 100کیلومتری که رانندگان در تاکسی اینترنتی کار می کنند، 10هزار و 500تومان در داخل شهر به آنها سهمیه داده شود که این رقم برای رانندگی در داخل شهر هم چندان قابل توجه نیست. در ماه گذشته برای من حدودا 39هزار تومان واریز کردند که شوکه شدم، عملا من با این رقم چه کاری می توانم انجام دهم. هرچند ماه پیش کمتر کار کردم، حدودا 150کیلومتر و منتظرم سهمیه این ماه را واریز کنند تا ببینم چه تغییراتی در این مساله اعمال کرده اند. باید بگویم درآمد من کمتر نشده است؛ چراکه گاز به صرفه است و از این بابت مسئله ای ندارم اما دوستانم که ماشین شان تک سوز است از این شرایط ناراضی اند و در نتیجه به طور کلی کار کردن با تاکسی اینترنتی اصلا نمی صرفد، چراکه خودشان هر رقمی را که بخواهند برای مسافران در نظر می گیرند، حالا اینکه این پول به جیب چه فردی می رود، خدا عالم است.

تاکسی اینترنتی از رانندگان حمایت خاصی نکرده است

آقای دانش در آخر با یکی از رانندگانی که به تازگی به جمع رانندگان تاکسی اینترنتی پیوسته و منزلش در کرج است، صحبت کرده ام. او در گفت وگو با ما گفت: من چون تازه در تاکسی اینترنتی ثبت نام کرده ام، هنوز سهمیه ای دریافت نکرده ام اما قرار بود به ماشین های تک سوز در هفته 70 لیتر و در ماشین های دوگانه سوز در هفته حدودا 40 لیتر اعتبار بدهند، درحالی که عملا چنین رقمی وقتی محقق می شود که شما در ماه حدودا 1000کیلومتر رانندگی کرده باشید اما شنیدم برای دوستانم واریز کرده اند و هر 100کیلومتر هفت لیتر اعتبار خرید بنزین به رانندگان تعلق پیدا می کند اما اگر از این میزان بیشتر کار کنیم، پول بیشتری به رانندگان نمی دهند. این میزان بستگی به کارکرد هر راننده دارد. میزان مسافران کمتر نشده ولی هزینه ها زیاد شده و در نتیجه درآمد رانندگان تاکسی اینترنتی بسیار کاهش پیدا کرده است. در کنار این قطعات گران شده و ثابت ماندن کرایه ها عملا ضرری جبران ناپذیر برای رانندگان است.

از او پرسیدم برای دریافت سهمیه خود چرا پیگیری نکرده که در پاسخ گفت همین امروز با پشتیبانی تاکسی اینترنتی تماس گرفتم و به من گفتند که درحال پیگیری این مساله از وزارت کشور و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هستند و اطلاع خواهند داد. هرچند از ابتدا قرار بود به ازای هر کیلومتر 1500تومان به رانندگان تخصیص داده شود ولی بعد حرف شان عوض شد و سقف 70 لیتر را برای مان مشخص کردند و حتی این را هم برای خیلی از رانندگان واریز نکرده اند. در کنار این برخی پمپ بنزین ها سیستم بانکی شان هم قطع است و با مسائل بسکمک در این زمینه درگیر هستیم. در کل به جز این سهمیه ای که هنوز بهمان نداده اند، این شرکت کار دیگری برایمان انجام نداده است.

منبع:فرهیختگان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 122

به "خبری از سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبری از سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید