خبرنگاران پاکستان در شاخص امنیت هسته ای 7 پله صعود کرد

به گزارش مجله گرگانلند، اسلام آباد - خبرنگاران - سازمان ابتکار درباره تهدید هسته ای (NTI) در تازه ترین گزارش خود پاکستان را در جمع کشورهای دارای زیرساخت های پیشرفته برای مراقبت از دارایی های هسته ای قرار داد و گفت که پاکستان به لحاظ بهبود شاخص امنیت هسته ای 7 پله صعود کرده است.

خبرنگاران پاکستان در شاخص امنیت هسته ای 7 پله صعود کرد

رسانه های پاکستانی روز پنجشنبه به نقل از گزارش سازمان ابتکار درباره تهدید هسته ای گفتند: تدابیر امنیتی و مراقبت از سایت های هسته ای توسط اسلام آباد مطابق با قوانین جهانی، فرایند رو به رشد داشته و جایگاه این کشور در مقایسه با سال 2018، هفت پله صعود کرده است.

در این گزارش آمده است: پاکستان با عضویت در طرح INFCIRC، دستور العمل های جهانی مربوط به مدیریت پلوتونیوم، از لحاظ پایبندی به قوانین جهانی یک پله صعود کرده است.

سازمان ابتکار درباره تهدید هسته ای افزود: اقدامات امنیتی و کنترل دولت پاکستان مطابق با مقررات و هنجارهای بین المللی با امتیاز 25 همراه بوده است. امتیاز این کشور درخصوص اجرای تعهدات داخلی و ظرفیت 66 از صد اقدامات امنیتی و کنترل براساس قوانین جهانی نیز 34 از 66 ثبت شده است.

لورا کندی سفیر سابق آمریکا در آژانس اتمی و کارشناس بین المللی در زمینه منع گسترش تسلیحات هسته ای با اشاره به گزارش سازمان ابتکار درباره تهدید هسته ای درخصوص پاکستان، گفت: پاکستان از لحاظ امنیت مواد هسته ای در میان کشورهایی که دارای بالاترین رتبه هستند، قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه پاکستان اوایل خردادماه امسال به مناسبت بیست و دومین سالروز آزمایش هسته ای این کشور، گفت: اسلام آباد حامی صلح است و به عنوان یک کشور دارای تسلیحات هسته ای، رویکرد خویشتندارانه و مسئولیت پذیری ما ادامه خواهد یافت.

شاه محمود قریشی که تنش های کشورش با هند به عنوان دو رقیب و قدرت اتمی در شبه قاره طی یک سال اخیر احتمال خطر رویارویی میان دو کشور را جدی تر کرده، گفت: هدف از قدرت هسته ای پاکستان بازدارندگی و تضمین امنیت ملی است ولی در عین حال این کشور مخالف هرگونه رقابت سلاح های متعارف و هسته ای در منطقه می باشد.

پاکستان و هند هر دو دارای چندین کلاهک هسته ای هستند. این دو کشور معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) را امضا نکرده اند.

پاکستان که توان هسته ای خود را عاملی بازدارنده در برابر تهدیدهای احتمالی از سوی هند می داند، همواره اعلام کرده است که به هیچ قیمتی حاضر نیست بر سر توان هسته ای خود معامله یا مصالحه کند.

فشار آمریکا بر پاکستان برای محدودسازی فعالیت های هسته ای از عمده اختلافات میان دو کشور طی سال های اخیر محسوب می شود درحالی که اسلام آباد بارها ضمن مقاومت در برابر فشار واشنگتن، برخی از اتهامات مبنی بر ایمنی ضعیف برای مراقبت از دارایی های هسته ای پاکستان را رد کرده است.

براساس تازه ترین گزارش کارزار بین المللی نابودی سلاح های هسته ای درباره تخمین هزینه های جهانی هسته ای، پاکستان و هند دو رقیب سنتی شبه قاره در میان 9 کشوری قرار گرفتند که سال گذشته میلادی بیشتری هزینه ها را در نگهداری و ساخت تسلیحات اتمی انجام دادند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 633

به "خبرنگاران پاکستان در شاخص امنیت هسته ای 7 پله صعود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاکستان در شاخص امنیت هسته ای 7 پله صعود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید