خبرنگاران تکلیف نهادها در فراوری و مدیریت پسماندهای صنعتی معین شد

به گزارش مجله گرگانلند، تهران - خبرنگاران - در جلسه شورای عالی محیط زیست که 6 بهمن ماه با حضور رییس جمهوری تشکیل شد وظایف نهادهایی که پسماند صنعتی فراوری می نمایند در قالب ضوابط و روش های مدیریت این نوع پسماندها تعیین و به تصویب این شورا رسید.

خبرنگاران تکلیف نهادها در فراوری و مدیریت پسماندهای صنعتی معین شد

پسماند سوغات زندگی مدرن امروزی است، شاید در این میان بیشتر توجهات به سمت پسماندهای خانگی و یا بیمارستانی معطوف گردد اما نوعی از پسماند نیز وجود دارد که خطرش برای طبیعت و انسان کمتر از پسماندهای خانگی و بیمارستانی نیست و آن پسماندهای صنعتی است که هر چه چرخ صنعت تندتر بچرخد فراوری این نوع پسماند نیز بیشتر می گردد به طوری که در کشور سالانه 32 میلیون تن پسماند صنعتی و هشت میلیون تن پسماند ویژه فراوری می گردد.

با توجه به اهمیت موضوع سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارتخانه های صمت، نفت و نیرو ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی معدنی در این بخش ها را تهیه و 6 بهمن ماه سال جاری در جلسه شورای عالی محیط زیست که با حضور رییس جمهوری تشکیل شد به تصویب رسیدند.

حسن پسندیده مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست روز یکشنبه به خبرنگار محیط زیست خبرنگاران گفت: به موجب ماده 11 قانون مدیریت پسماندها، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است با همکاری وزارتخانه های مربوطه ضوابط و روش های مدیریت پسماندها را تدوین و در شورای عالی حفاظت محیط زیست به تصویب برساند.

وی اضافه کرد: بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست با وزارتخانه های صمت، نفت و نیرو جلساتی برگزار کرد و این قوانین و ضوابط مدیریت پسماندها را بعد از طی مراحل قانونی تهیه و به تصویب رساند و در این قانون وظیفه هر وزارتخانه نسبت به پسماندهای فراوریی آن تعیین شد.

پسندیده گفت: میزان پسماندهای فراوریی بخش صنعتی در کشور سالانه 32 میلیون تن و پسماندهای ویژه هشت میلیون تن است از این رو داشتن برنامه مدیریت برای این حجم پسماند لازم است تا کمترین آسیب به محیط زیست و سلامت انسان وارد گردد.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از این رو در جلسه شورای عالی محیط زیست، ضوابط مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی، مدیریت پسماندهای حوزه نیرو، مدیریت پسماندهای بخش صنعت نفت شامل حوزه های نفت، گاز، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به تصویب رسید که بر اساس آن وظایف هر کدام از وزارتخانه ها تعیین شد. مثلا در بخش صنعتی معدنی وزارت صمت مسوولیت نظارت بر حسن اجرای این مقررات را عهده دار است، در بخش پسماندهای نیرو وزارت نیرو و پسماندهای نفت هم وزارت نفت متولی نظارت بر حسن اجرای این مقررات است.

وی گفت: در این ضوابط اساسا به این مساله پرداخته می گردد که همه اشخاص حقیقی و آنهایی که فراوری کننده پسماند هستند در هر حوزه ای مسوولیت مدیریت پسماندها را عهده دار هستند و بر اساس ضوابطی که پیش بینی شده در هر بخش و هر مرحله که پسماند فراوری می گردد روش های نگهداری، جمع آوری، نقل و انتقال آن و همچنین مدیریت محل های دفن این پسماندها باید تحت مدیریت آن نهاد مربوطه باشد.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منظور از دفع پسماند فرایندهای مختلفی از فعالیت های تصفیه، تثبیت، پردازش، بی خطر سازی، پسماند سوزی، بازیافت و یا مدیریت مراکز مجاز دفن اصولی پسماندها که به تایید سازمان محیط زیست رسیده را شامل می گردد.

وی گفت: همچنین در اجرای مصوبه هیات وزیران در سال 94 که سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده بود با همکاری دستگاه های مربوط نسبت به تهیه و تدوین دستورالعمل بهره برداری و استفاده صنایع از سوخت های مشتق شده از پسماند اقدام کند که این دستورالعمل نیز تهیه و به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید.

پسندیده گفت: در این جلسه در اجرای بند 6 ماده 3 آئین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، دو ضابطه نیز در مورد چگونگی واگذاری مدیریت اجرایی پسماندها به اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی سرمایه گذاری در امور مدیریت پسماندها و همچنین ضوابط اجرایی مدیریت کاتالیست های مستعمل صنایع به تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 980

به "خبرنگاران تکلیف نهادها در فراوری و مدیریت پسماندهای صنعتی معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تکلیف نهادها در فراوری و مدیریت پسماندهای صنعتی معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید