اوپکی ها 500 هزار بشکه دیگر از فراوری نفت خود کم می نمایند

به گزارش مجله گرگانلند، اوپک و متحدانش در نظر دارند به خاطر تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت، فراوری نفت خود را 500 هزار بشکه دیگر در روز کاهش دهند.

اوپکی ها 500 هزار بشکه دیگر از فراوری نفت خود کم می نمایند

به گزارش گروه مالی مجله گرگانلند به نقل از رویترز، اوپک و متحدانش در نظر دارند به خاطر تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت، فراوری نفت خود را 500 هزار بشکه دیگر در روز کاهش دهند.

به گفته یکی از منابع اوپک، سازمان کشور های فراوری نماینده نفت و متحدانش از جمله روسیه طی ائتلافی موسوم به اوپک+ تصمیم گرفته اند یک نشست در حد وزیران در چهاردهم و پانزدهم فوریه برگزار نمایند. این نشست قرار بود در ماه مارس برگزار گردد.

قیمت نفت 10 دلار در هر بشکه در امسال میلادی کاهش یافته که پایین تر از سطحی است که کشور های اوپک برای متعادل کردن بودجه خود احتیاج دارند. تحلیلگران و تاجران می گویند شیوع ویروس کرونا در چین می تواند تقاضای نفت را بیش از 250 هزار بشکه در روز در سه ماهه اول 2020 پایین بیاورد.

ایران که یکی از اعضای اوپک است، در روز دوشنبه اعلام نمود شیوع این ویروس به تقاضای نفت آسیب رسانده و خواهان کوشش برای متعادل کردن قیمت ها شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت: بازار نفت تحت فشار قرار گرفته است و قیمت نفت به زیر 60 دلار در هر بشکه رسیده است. باید برای متعادل کردن آن کوشش گردد.

وال استریت ژورنال گزارش داد یک گزینه دیگر کاهش موقت یک میلیون بشکه در روز از فراوری نفت عربستان برای حمایت از بازار است.

روسیه در روز آدینه اعلام نمود آماده است اجلاس اوپک را زودتر و در ماه فوریه برگزار کند. این کشور بزرگترین فراورینماینده غیر اوپک است که با این گروه کار می نماید، بنابراین تایید آن ضروری است.

یکی دیگر از منابع اوپک گفت: هیئتی متشکل از اعضای اوپک و غیر اوپک با نام کمیته فنی مشترک قرار است اجلاسی در چهارم و پنجم فوریه در وین برگزار کند تا تاثیر ویروس کرونا بر تقاضای نفت آنالیز گردد.

اوپک و متحدانش در دسامبر توافق کردند برای حمایت از قیمت نفت، فراوری نفت خود را 1.7 میلیون بشکه در روز تا سرانجام ماه مارس پایین بیاورند. نشست بعدی آن ها قرار است در پنجم و ششم مارس برگزار گردد.

این گروه همچنین در خصوص تمدید مهلت قرارداد مصاحبه نموده است و طبق گفته منابع مختلف اوپک، میخواهد آن را حداقل تا ماه ژوئن تمدید کند.

اقتصاد عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد عرب، علی رغم طرح های تنوع مالی وابسته به درآمد نفت است. عربستان به نفت حدود 80 دلار در هر بشکه برای متعادل کردن بودجه دولتی احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 264

به "اوپکی ها 500 هزار بشکه دیگر از فراوری نفت خود کم می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوپکی ها 500 هزار بشکه دیگر از فراوری نفت خود کم می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید