آخرین خبرها از تعیین دستمزد 99 کارگران

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران: عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به اینکه در جلسه روز گذشته شورای عالی کار فعالیت مناطق آزاد به رسمیت شناخته شد گفت: معین دستمزد منطقه ای منتفی شد.

آخرین خبرها از تعیین دستمزد 99 کارگران

به گزارش مجله گرگانلند به نقل از تسنیم؛ علی خدایی،عضو کارگری شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در جلسه روز گذشته، دستمزد به صورت منطقه ای منتفی شد گفت:یکی از موضوعات مهم مطرح شده ارائه گزارش کمیته دستمزد بود و با تصویب و هماهنگی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت بحث دستمزد منطقه ای منتفی شد. آنالیز خروجی های شورای عالی کار این بود که براساس کار کارشناسی اجرا شده، سال جاری نیز به روال همواره، مزد ملی برای سراسر کشور معین می گردد.

وی با بیان اینکه در جلسه قبلی شورای عالی کار مقرر شده بود که در جلسه بعدی بحث شرایط کارگران شاغل در مناطق آزاد تجاری و ویژه مالی آنالیز گردد گفت:کارگران شاغل در این مناطق به دلیل تبعیت از مقررات خاص اشتغال حاکم بر این مناطق، با مسائل زیادی روبرو هستند. بنابراین طبق مصوبه شورای عالی کار به استناد رأی 366 هئیت عمومی دیوان عدالت اداری مقرر شد در مواردی که مقررات خاص اشتغال در این مناطق با ضعف روبرو است و مسکوت مانده، از قانون بالادستی یعنی قانون کار تبعیت گردد.

عضو کارگری شورای عالی کار با تاکید بر اینکه با تصمیم اعضای شورای عالی کار ورود این شورا به مسائل مربوط به روابط کار و اشتغال کارگران مناطق آزاد به رسمیت شناخته شد،گفت: اول کمیته سه جانبه ای برای آنالیز شرایط فعلی کارگران شاغل در این مناطق تشکیل شد تا مسائل کارگران این مناطق احصاء گردد.

این عضو کارگری شورای عالی کار افزود:یکی از مهمترین درخواست های گروه های کارگری ورود شورا به مسائل کارگران شاغل در مناطق آزاد تجاری و ویژه مالی بود. متأسفانه در بسیاری از موارد حتی مقررات خاص اشتغالی که برای این مناطق نگاشته شده، رعایت نمی گردد.

خدایی با بیان اینکه در حال حاضر شورای عالی کار به مسائل کارگران این مناطق ورود نموده است ادامه داد: به رغم تأکید مقررات خاص اشتغال مناطق آزاد به اجرای مقاوله نامه های بین المللی سازمان جهانی کار اما بسیاری از این موارد از جمله تساوی مزدی، تشکیل تشکل های رسمی، ایمنی و بهداشت و بازرسی کار اجرا نمی گردد.

وی گفت: در مناطق آزاد در حق کارگران اجحاف می گردد .امیدواریم با پیگیری های اجرا شده در نشست روز گذشته شورای عالی کار بتوانیم مسائل کارگران در این مناطق را به صورت خاص پیگیری کنیم.

این فعال کارگری بیان نمود: مقرر شد درباره دستمزد کارگران مناطق آزاد برنامه ریزی کنیم اما در این زمینه بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما تصمیم گیری می گردد اما مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نباشد.

خدایی بیان نمود: کارگاه های مستقر در مناطق آزاد و ویژه از اجرای طرح طبق بندی سرپیچی می نمایند. نداشتن تشکل در این مناطق یکی از موضوعات مهم نمایندگان کارگران است، به نوعی آزادی تشکل ها در این مناطق به رسمیت شناخته نشده بود.

عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به اینکه انسجامی در حوزه تصمیمات کارگری و کارفرمایی وجود ندارد ادامه داد:دوگانگی مدیریتی در حوزه روابط کار نیز کارگران شاغل در این مناطق را سردرگم نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 262

به "آخرین خبرها از تعیین دستمزد 99 کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از تعیین دستمزد 99 کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید